هواکش کانالی

دسته دیگری از هواکش های اکسیال هستند و بیشتر برای محیط های صنعتی کاربرد دارند این نوع هواکش جهت تهویه هوا درمحیط های بزرگ و اداری با اتصال به یک کانال استفاده می شود کارگاه های صنعتی، صنایع نفت و گاز و کارخانجات جزو عمده ترین صنایع استفاده کننده از هواکش های کانالی هستند  این هواکش در مقایسه با قیمت آن امکان استفاده در تمامی محیط ها از کوچیک ترین محیط های آپارتمانی تا محیط های صنعتی بسیار بزرگ را با توجه به حجم دبی خروجی و قدرت موتور دستگاه را دارا می باشد البته لازم به ذکر است این هواکش مانند هواکش دیواری توانایی تامین افت فشار در مسیر های طولانی را ندارد لذا از این هواکش برای مسیر های خروجی طولانی استفاده نمی کنید همچنین به دلیل عدم تامین فشار هوا به وسیله الکتروموتور نمی توانید برای این هواکش انشعابات مختلف در نظر بگیرید.

هواکش کانالی بیشتر برای محیط های صنعتی ساده بدون امکان انفجار و گرد و غبار شدید تهیه شده است اگر از هواکش کانالی در محیط های صنعتی خاص استفاده شود باید برای جلوگیری از اعمال طوبت و خورندگی مواد شیمیایی بر روی آنها از شرایط ویژه ساختاری وفنی استفاده شود تا در معرض برخورد مستقیم با محیط قرار نگیرند. پروانه به کار رفته در ساختار این نوع از اگزاست فن ها از نوع زیمنسی، مولتی وینگ، مولتی فن و ایندولا می باشد یا فن ها از آلومینیوم ریخته گری شده تهیه شده اند که به آن پی وی سی و پلی آمید اضافه شده است قیمت هواکش کانالی با توجه به شرایط ساختاری و دبی خروج هوا، برند و حجم کنترل خروجی  محیط متفاوت است.

مشخصات فنی هواکش کانالی

پروانه دستگاه انواع پروانه های به کار رفته در هواکش کانالی به چهار مدل تقسیم می شوند که از 250 تا 1000 میلیمتر دارای قطر هستند و با بالانس کامل دینامیکی و استاتیکی فعالیت می کنند.

دبی خروجی هوا

دبی خروجی هوا برای انواع هواکش کانالی از 100 تا 5000 متر مکعب بر ساعت می باشد که در دستگاه های مختلف با توجه به سایز آنها مشخص می شود.

جنس هواکش کانالی

بی شک یکی از پارامتر های مهم در تعیین قیمت هواکش ها جنس و برند دستگاه می باشد که طول عمر و کیفیت دستگاه را به طور مستقیم نشان می دهد جنس اکثر هواکش های کانالی از نوع فولاد با ورقه گلوانیزه مقاوم در مقابل رطوبت یا ورقه استنلیس استیل می باشد که مقاومت خوبی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی نشان می دهد.

الکتروموتور هواکش کانالی

اکثر موتور هواکش های کانالی از نوع موتوژن می باشد و از برند های معتبر تهیه شده است بی شک نوع موتور در دبی خروج هوا و طول عمر دستگاه نقش اساسی دارد اکثر این الکتروموتور ها از کلاس حرارتیF هستند و کلاس ظریب حرارتی در نظر گرفته شده برای آنهاIP45  می باشد یا به درخواست مشتری ها برای حفظت بیشتر دستگاه IP55 در نظر گرفته می شود همچنین اگر مشتری ها توانایی تهیه الکتروموتورهای اروپایی داشته باشند این الکتروموتورها جایگزین الکتروموتورهای ایرانی خواهند شد.   
سیستم انتقال قدرت در هواکش های اکسیال کانالی به دو صورت تعریف شده است یکی به صورت اتصال مستقیم و دیگری تسمه پولی می باشد که هر دو را می توان با توجه به درخواست مشتری طراحی کرد.

ventilation-canal-system، هواکش کانالی

فشار استاتیک

فشار تعریف شده برای فن سانتریفیوژ کامل بازه گسترده ای دارد و از 5 تا 250 پاسکال متفاوت خواهد بود این فشار با سایز هواکش ارتباط مستقیم دارد و در هواکش کانالی با کیفیت بالا صنعتی معمولا فشار استاتیک نزدیک به 250 پاسکال می باشد.
از هواکش کانالی در محیط های صنعتی تنها به عنوان یک اگزاست فن استفاده نمی شود بلکه استفاده اصلی از این هواکش ها برای محیط های پر گرد و غبار و آلاینده های اساسی است که تا حدود زیادی با استفاده از فن کانالی ذرات بزرگ را  از هوای خروجی جدا می کنند.
اگزاست فن کانالی دارای قاب چهار گوش می باشد که به عنوان قاب محافظ و نصب الکتروموتور ضد انفجار از آنها استفاده می شود این بدنه محافظ فن اصلی است و باید در محیط های صنعتی پر مخاطره مانند صنایع نفت و گاز به صورت ضد انفجاری تهیه شود. سوئیچ روشن و خاموش کردن و کلید های کنترل دستگاه بر روی این قاب نصب می شوند.
اکثرا هواکش سانتریفیوژ کانالی دارای عمر بالایی هستند و مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر قطعات دستگاه بین 5 تا 10 ال متفاوت خواهد بود برای هواکش کانالی که در محیط های نفت و گاز یا نیروگاه ها استفاده می شود فشار خروجی هوا تا 350 پاسکال می رسد اساسا کاربرد هواکش کانالی در خروج هوا با حجم بالا از محیط صنعتی می باشد.
از انواع دیگر هواکش کانالی می توان به هواکش کانالی بی صدا یا هواکش کانالی محوری اشاره کرد که بیشتر برای محیط های خانگی و ادارات استفاده می شود. این هواکش عموما در فشار پایین تر و بین 50 تا 100 پاسکال فعالیت می کند و دور موتور پایینی دارد برای این هواکش ها جدول اندازه گیری حجم خروجی هوا با توجه به اندازه هواکش در نظر گرفته شده است.

بهتر است پیش از خرید هواکش کانالی به مقالات راهنمای خرید فن سانتریفیوژ مراجعه کنید قیمت هر کدام از این سیستم ها با توجه به نوع کاربرد قدرت الکتروموتور متفاوت خواهد بود بهترین راه برای تهیه ساده این نوع فن سانتریفیوژ خرید آنلاین هواکش کانالی می باشد عموما اکثر این فن ها به صورت فن دمنده طراحی شده اند که با توجه به شکل پره ها نوع گردش هوا برای خروج از سیستم متفاوت خواهد بود. اکثر این فن ها دارای فن پروانه ای فوروارد یا خم به جلو هستند اما نمونه های بکوارد هم موجود می باشد.