هواکش صنعتی

هواکش صنعتی در محیط های بزرگ صنعتی و تجاری یکی از اصلی ترین لوازم تهویه هوا است که در هر مکان با توجه به نیاز همان جا به صورت تک فاز یا چند فاز ساخته می شود هواکش های صنعتی دارای الکترو موتورهای قوی و فن های قوی هستند و دبی خروج هوا در آنها معمولا بالای 5000 متر مکعب در ساعت می باشد قیمت هواکش صنعتی با توجه به برند، مدل و ابزار جانبی مشخص می شود قیمت هواکش صنعتی تک فاز نسبت به هواکش های چند فاز بزرگ پایین تر است و معمولا دبی خروجی هوا برای این هواکش ها به دلیل قدرت پایین الکتروموتور کمتر خواهد شد این هوا کش ها به عنوان دمنده یا برای خروج هوای آلوده به گاز استفاده می شوند و معمولا کاربرد اساسی آنها در نمونه های با امکان تصفیه هوا مشخص می شود. 

کمپرسو های به کار رفته در هواکش صنعتی بسیار قوی هستند و تنها جزو اگزاست فن ها دسته بندی نمی شوند این هواکش ها نسبت به فن های سقفی یا کانالی قدرت بیشتری دارند و بیشتر به صورت دمنده طراحی می شوند پنکه های رومیزی و سقفی جزو خانواده هواکش های صنعتی محسوب نمی شوند این هواکش ها به دو دسته اساسی تقسیم می شوند

هواکش صنعتی یک نوع هواکش پر قدرت است که در مکان هایی مانند کارگاه ها، کارخانه ها، وارکینگ ها، سوله ها، انبارها و ... که به تهویه ای قدرتمند و بزرگ نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش های صنعتی یکی از ضرورت هر سوله بوده که دارای تنوع زیادی از نظر شکل پروانه، قدرت موتور، قطر محل ورودی هوا، سرعت چرخش موتور، حجم هوادهی، میزان صدای تولیدی، نوع پروانه، درجه حفاظت موتور و شکل قالب می باشد. 

انواع هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی به دو دسته هواکش گریز از مرکز و هواکش محوری تقسیم بندی می شود. که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

_ هواکش  صنعتی محور

هواکش های محوری به 4 دسته هواکش صنعتی، هواکش سقفی، هواکش کانالی و هواکش پوششی تقسیم می شود همچنین هواکش های خانگی بیشتر در دسته هواکش محوری قرار می گیرند.
هواکش صنعتی محوری یا آکسیال قطعات چندان زیادی نداشته و از الکتروموتور، پروانه، توری و قاب تشکیل شده است.
این هواکش ها باعث جا به جایی هوا در جهت محور موتور می گردد و در دو مدل صنعتی و خانگی تولید و عرضه می گردد.
هواکش خانگی هواکشی است که اکثر قطعات آن از پلاستیک ساخته شده و اغلب قدرت تخلیه آن بین ۸۰ الی ۱۲۰۰ متر مکعب می باشد.
هواکش های صنعتی هواکش هایی هستند که قطعات آن از آلومینیوم و یا ورق آهن ساخته شده است.
به طور کلی می توان گفت که میزان تخلیه در هواکش صنعتی به تعداد بالک، قطر پروانه، راویه پروانه و مهم تر از همه دور الکتروموتور بستگی دارد. استانداردهای قطر پروانه در این نوع هواکش ها بین ۲۰ الی ۱۴۰ سانتی متر می باشد.
کاربرد هواکش محوری به این دلیل که الکتروموتور در جریان هوا واقع شده و به وسیله جریان هوا نیز خنک می گردد، می تواند ساعات زیادی را کار کند. از آن جا که این هواکش ها نمی توانند فشار زیادی را تحمل کنند ولی در بیشتر مواقعی که هدف فقط انتقال هوا از یک مکان به بیرون و یا بالعکس می باشد، ارزان ترین و بهترین راه، انتخاب هواکش محوری است.

_ هواکش صنعتی گریز از مرکز

اکثر هواکش های صنعتی پر قدرت در این دسته قرار می گیرند این هواکش ها با پره های خم به جلو (فوروارد) و خم به عقب (بکوارد) مجزا می شوند و به صورت یک طرفه یا دو طرفه کار می کنند این هواکش ها معمولا شامل هواکش های با کمپرسور و الکتروموتور های ضعیف نیستند و بیشتر در دسته هواکش های صنعتی و صنایع انفجاری قرار می گیرند هواکش های خانگی به ندرت در این دسته هستند فن های خانگی معمولا دارای الکتروموتور های زیر نیم اسب بخاراند و این دسته شامل الکتروموتور های بسیار قوی است قدرت اصلی این هواکش ها برای جابه جایی هوای آلوده با گرد و غبار زیاد است و امکان طول عمر بالا در مکان هایی با رطوبت شدید و گرد و خاک را داشته باشد این هواکش ها دارای یک جزو متحرک پروانه ای هستند که به مجموعه تیغه ها متصل شده است در تهویه با فشار بالا و جابه جایی سخت این هواکش ها جزو اولین گزینه ها محسوب می شوند.هواکش های صنعتی گریز از مرکز در دو نوع حلزونی و پلاگ فن تولید و عرضه می شود.
در هواکش های سانتریفیوژ و یا همان گریز از مرکز از پروانه با بالک خمیده رو به جلو و پروانه با بالک رو به عقب استفاده می شود. 
در هواکش های حلزونی برای خنثی کردن افت فشار سیستم، پروانه ها در محفظه ای حلزونی مانند قرار می گیرند.

هواکش صنعتی

_ هواکش صنعتی پروانه ای

این هواکش دارای ساختار ساده است و معمولا قدرت تصفیه هوا را ندارد پره های پروانه ای که در این دستگاه قرار می گیرند بین 4 تا 6 پره می باشند که در هواکش های کوچک تر معمولا بدون بدنه مستقیما به الکتروموتور اتصال پیدا می کنند در نتیجه برای مکان هایی با گرد و غبار شدید به دلیل قرار گیری مستقیم الکتروموتور در معرض هوا نمی توان از این هواکش ها استفاده کرد اکثر این هواکش ها به دلیل ظاهر ساده آنها تنها جزو دسته اگزاست فن ها دسته بندی می شوند. قیمت هواکش صنعتی پروانه ای نسبت به نمونه های دیگر پایین تر است.

_ هواکش صنعتی لوله محوری

این هواکش نسبت به پروانه ای از قدرت بیشتری برخوردار است و معمولا جزو دسته هواکش های با قدرت متوسط خروج هوا دسته بندی می شوند این نمونه شباهت زیادی به هواکش صنعتی پروانه ای دارد و تنها تفاوت ان در وجود پره های راهنما در فن است در این تهویه صنعتی پره ها مستقیما به الکتروموتور وصل نمی شوند و باید در قاب فلزی محافظ استوانه ای قرار بگیرند کاربرد اصلی این نوع از هواکش صنعتی در فشارهای متوسط با جریان بالا می باشد که مکان برقراری حرکت هوا را در میزان مناسب محیط صنعتی کوچک دارا می باشد.

_ هواکش صنعتی پره محوری

این هواکش نسبت به نمونه های قبلی کمی قوی تر است و جزو اولین دسته از هواکش صنعتی گریز از مرکز محسوب می شود این هواکش ها بیشتر جایگزین هواکش های گریز از مرکز بزرگ هستند که به دلیل امکان استفاده از آنها درحجم کوچک تر این هواکش را جایگزین نمونه های سنگین کرده اند این هواکش جزو دسته هواکش صنعتی دمنده محسوب می شود به دلیل قدرت موتور پایین این هواکش تنها هواکش صنعتی تک فاز است که جایگزین خوبی برای هواکش های گریز از مرکز هستند موتور هواکش صنعتی در تعیین قدرت دستگاه حرف اول را می زند و این نوع از هواکش ها دارای موتور هایی با قدرت پایین هستند.

_ هواکش تاسیسات تسمه ای

این نوع از هواکش های صنعتی بیشتر برای محیط های آلوده مانند کوره های آجر پزی استفاده می شوند طراحی مناسب و عملکرد صحیح در جابه جایی هوا باعث شده که دو مدل متفاوت از این هواکش در اندازه های 100 در100 و 140 در 140 تولید شود.

_ هواکش تاسیساتی کوپل

اگرچه از این فن در محیط های صنعتی کوچک استفاده می شود اما مزیت استفاده ازآن در بی صدا بودن است عملا نصب هواکش صنعتی کوپل برای محیط هایی است که گرد و خاک شدیدی ندارد و باید آرام تر باشند بیشترین استفاده از این هواکش در سالن هایی مانند مرغداری ها است.

خرید هواکش صنعتی

بیشترین خرید هواکش های صنعتی از مدل هایی با الکتروموتور های متوسط می باشد طول عمر این هواکش ها بین 5 تا 10 سال است و در این مدت ندرتا نیاز به تعمیر دارند لوله هواکش صنعتی باید به بخشی متصل شود که به راحتی و با سرعت زیاد در کوتاه ترین زمان هوای محیط را خارج کند قیمت هواکش صنعتی سه فاز نسبت به نمونه های ساده تر بالاتر است و از آنها بیشتر برای محیط های انفجاری و نفت و گاز استفاده می شود.
خرید هواکش صنعتی دست دوم باید با نظارت کامل و به صورت حضوری انجام شود. هواکش های تعمیری به هیچ عنوان قابل اطمینان نیستند و نمی توان از آنها برای محیط هایی با تامین هوای پیوسته استفاده کرد.

ویژگی های هواکش صنعتی

این هواکش ها بسیار پر قدرت بوده و مکش بالایی دارد.
از این هواکش ها می توان هم به عنوان دمده و هم به عنوان مکنده استفاده نمود.
هواکش های صنعتی نصبی راحت داشته و زمان کمی نیاز دارد.
این دستگاه در مقایسه با کارآیی و کیفیت بالا، قیمتی مناسب دارد.
هواکش های صنعتی برای مکان هایی که گرم است نیز کاربرد داشته و باعث خنکی محیط می شود.
همچنین این هواکش ها هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارد.

قیمت هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی قدرت های متفاوتی داشته و قابلیت های بالایی دارند. این هواکش ها در انواع گوناگونی وجود دارد که هر کدام برای محیط های خاصی به کار برده می شود، به همین دلیل با توجه به نوع هواکش ها قیمت آن نیز متفاوت می باشد.

خرید هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی قابلیت های بالایی داشته و در سوله هایی که هوای آلوده ای دارد برای تمیز کردن فضا و داشتن فضایی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی از این هواکش ها استفاده می شود. این هواکش ها قدرت مکش متفاوتی داشته و باید نوع آن با توجه به میزان آلودگی موجود در سوله و ابعاد سوله خریداری شود. بهتر است برای خرید این دستگاه با یک متخصص مشورت نمایید.

نصب و راه اندازی هواکش های صنعتی

نصب و راه اندازی هواکش های صنعتی کار سختی نبوده ولی باید بر اساس استانداردهای خاصی نصب شود. بنابراین بهتر است در هنگام نصب هواکش های صنعتی از یک متخصص کمک گرفته تا با در نظر گرفتن استدانداردهای لازم و بخش های فنی آن باعث افزایش عمر کارکرد این محصول و بهبود عملکرد آن شوند. همچنین محل نصب این هواکش ها نیز بسیار مهم بوده و بر روی کارکرد آن تاثیر گذار می باشد.