تهویه صنعتی


شماره های تماس جهت استعلام سریع قیمت و شرایط نصب و اجرای انواع تهویه صنعتی:
 ☎️ 09122131657  -  02176267041  

تهویه صنعتی یک سیستم یکپارچه بوده که جهت کم شدن میزان تماس کارکنان با آلاینده های هوایی مثل میست، ذرات گرد و غبار، بخار و گاز و فیوم در محیط کار توسط به دام انداختن آلاینده در داخل منبع و منتقل کردن آن به تصفیه کننده ها طراحی گردیده است. کارفرمایان لازم است با طراحان سیستم تهویه، نصب کنندگان، تامین کنندگان و کارکنان همکاری کرده تا سیستم تهویه صنعتی به بهترین شکل طراحی و پیاده سازی گردد.
هوایی تمیز و عاری از هر گونه آلاینده ها در محیط های صنعتی بر همگان شناخته شده است. استفاده از آلاینده ها و ترکیبات شیمیایی بسیار سمی بوده و برای سلامتی افراد مضر می باشد. از این رو بهتر است برای پاکیزه کردن هوا و از بین بردن آلاینده های سمی از دستگاه های تهویه صنعتی در محیط های کاری استفاده شود.


آلودگی هوای محیط نه تنها بر روی افراد تاثیرات منفی می گذارد بلکه در طولانی مدت بر روی کیفیت محصولات نیز تاثیر گذار می باشد.
سیستم های تهویه شامل لوازم و قطعات متنوعی می باشد که این قطعات شامل داکت ها، هودها، داکت های خروجی، فن ها و تصفیه کننده ها می باشد که هر کدام به صورت مستقیم بر روی کارآیی و نتیجه کار سیستم های تهویه تاثیر می گذارند.
در اصل می توان گفت که تهویه های صنعتی دستگاه هایی می باشد که برای جابجایی هوا در داخل سوله، محیط های صنعتی، کارخانه ها و ... به کار برده می شوند. طراحی این تهویه ها بسیار قدرتمند و خاص بوده و با هواکش های خانگی بسیار متفاوت می باشند.


این سیستم باعث خروج هوای مسموم داخل شرکت و جایگزینی آن با هوای تازه و سالم می شود. این هواکش ها دارای یک قاب یا محفظه، پروانه و الکتروموتور بوده و در مقایسه با سیستم های تهویه خانگی دارای سایز بزرگ تری می باشد.
این تهویه ها در طرح های مختلفی موجود بوده که هر کدام در مکان های مخصوصی کاربرد دارند. به عنوان مثال سیستم های تهویه ای که در کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد با تهویه هایی که در کارخانه ها به کار رفته می شود، متفاوت می باشد.

انواع سیستم های تهویه صنعتی

سیستم تهویه صنعتی به دو گروه سیستم تهویه صنعتی عمومی و سیستم صنعتی موضعی تقسیم می شوند.

سیستم تهویه صنعتی عمومی

تهویه صنعتی عمومی یک واژه عمومی بوده که به تخلیه و تغذیه هوا در یک کارگاه و یا یک اتاق اشاره می کند و دارای دسته بندی های گوناگونی است که به شرح زیر می باشد:

تهویه صنعتی رقیق سازی:

رقیق سازی هوای آلوده و جایگزینی آن با هوای غیر آلوده با هدف کنترل مخاطرات هوایی، بوها، شرایط انفجار و آتش سوزی و سایر آلاینده های مضر برای انسان می باشد.

تهویه صنعتی جهت کنترل حرارت:

کنترل شرایط اتمسفر یک قسمت همراه با الزامات صنایع دائمی برای جلوگیری از کاهش آسایش.

نحوه کارکرد تهویه صنعتی

تهویه های صنعتی به گونه ای طراحی می شوند که دارای چند پره هستند و این این پره ها چرخیده و این چرخش توسط یک موتور صورت می گیرد که قادر است کار پره ها و چرخش را کنترل و تنظیم نمایند. اندازه و تعداد پره های تهویه های صنعتی می تواند میزان ظرفیت را برای آماده کردن سطح تعیین شده ای از جریان هوا تعیین کنند.

هزینه تهویه صنعتی

تهویه های صنعتی دارای قیمت ثابت و مشخص شده ای نبوده و عواملی همچون نوع تهویه صنعتی، برند آن، ابعاد، تعداد پره ها و ... بر روی قیمت این تهویه ها تاثیر گذار می باشند. ولی قیمت این سیستم ها در مقایسه با کارآیی و مزایای آن ها بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند.
شماره های تماس جهت استعلام سریع قیمت و شرایط نصب و اجرای انواع تهویه صنعتی:
 ☎️ 09122131657  -  02176267041 

سیستم تهویه صنعتی موضعی

سیستم های تهویه صنعتی موضعی برخلاف سیستم تهویه که ابتدا آلاینده ها را در فضا پخش و سپس به بیرون می راند، در همان ابتدای کار باعث خروج هوای آلوده می شود. بنابراین این سیستم های تهویه راندمان بالاتری داشته و کارآیی آن نیز بیشتر است.

اجزای اصلی تهویه صنعتی

سیستم های تهویه صنعتی از پنج قطعه اصلی به نام های هود، شبکه داکت، دودکش، فن و تجهیزات تصفیه کننده هوا تشکیل شده است. این هودهای تهویه آلاینده های تولید شده به وسیله رایند را از جریان گازها و یا هوا جمع و آوری می نماید. این آلاینده ها امکان دارد گاز و یا معلق شده باشند. نوع فن دستگاه تاثیر زیادی بر روی کیفیت این سیستم دارد.

کلاهک ها یا هودهای تهویه صنعتی

هودهای به کار رفته در تهویه های صنعتی به مشخصه های فرآیند، مشخصه های فیزیکی، نوع تعامل بهره بردار، مکانیزم تولید آلاینده و ... بستگی دارد که به سه دسته زیر تقسیم می شود:

هودهای خارجی
هودهای محیطی
هودهای گیرنده

داکت سیستم تهویه صنعتی

بعد از طراحی این هودها و مشخص کردن محل نصب، هودهای تهویه صنعتی به وسیله شبکه ای از داکت ها به فن سانریفیوژ و سیستم تصفیه هوای صنعتی وصل می گردد.

تجهیزات تصفیه هوا

گرد و غبار، مواد گازهای خورنده یا سم ها و مه و دود نباید به صورت مستقیم با اتمسفر تخلیه گردد. سیستم های تصفیه کننده های هوا به طور معمول از نوع مولتی سیلیکون و سیلیکون و سیستم تصفیه کننده از نوع سیستم وات اسکرابر و بگ فیلتر می باشد.

فن سانتریفیوژ

جهت جابجایی هوا در یک دستگاه تهویه صنعتی،‌ باید انرژی لازم جهت غلبه بر تلفات دستگاه تهویه صنعتی تامین شود. این تلفات به وسیله مقاومت فیلتر، محدودیت های سیستم داکت و دیگر عوامل اعمال می گردد.

دودکش تخلیه

دودکش تخلیه از آخرین قطعه های به کار رفته در سیستم های تهویه صنعتی می باشد. این دودکش ها از سطح بام بالاتر بوده و هوای آلاینده را به بیرون هدایت می کند. دودکش های تخلیه باید به گونه ای طراحی گردد تا مانع از ورود باران به داخل آن شود.

هدف از استفاده سیستم تهویه صنعتی

_ جایگزین کردن مداوم هوای داخل با هوای بیرون
_ رقیق کردن و یا از بین بردن آلاینده های هوا
_ ثابت نگه داشتن رطوبت و دمای محیط در یک سطح راحت و مطلوب
_ کم کردن احتمال آتش سوزی

قیمت سیستم تهویه صنعتی

سیستم های تهویه صنعتی در انواع مختلفی موجود بوده و عوامل زیادی بر روی قیمت این محصول تاثیر گذار می باشند که از جمله این عوامل هبارت است از: کیفیت تهویه، نوع قطعات به کار رفته در آن و ... 

اهمیت سیستم تهویه صنعتی

آلاینده های موجود در محیط تاثیر بدی بر روی سلامتی افراد می گذارد و از آن جا که افراد که در یک کارگاه در حال کار هستند هر روزه با این آلاینده ها در تماس می باشند باید از سیستم های تهویه مناسب استفاده شده تا هوای آلوده از محیط خارج شده و از ورود آسیب به سلامتی افراد مشغول به کار جلوگیری می کند.
لازم به ذکر است که امروزه برای هر کارگاهی استانداردهایی در نظر گرفته و در صورت رعایت نکردن تخلف محسوب شده و از این رو کارفرمایان تهویه را جدی گرفته اند.

خرید تهویه صنعتی

سیستم های تهویه صنعتی در انواع گوناگونی موجود بوده که هر کدام دارای قدرت مکش متفاوتی می باشد. بنابراین در هنگام خرید بهتر است با یک کارشناس مشورت کرده تا تهویه ای متناسب با نیاز را به شما پیشنهاد کنند.

شماره های تماس جهت استعلام سریع قیمت و شرایط نصب و اجرای انواع تهویه صنعتی:
 ☎️ 09122131657  -  02176267041