هواکش بین کانالی

هواکش کانالی معمولا در ابعاد مختلف برای خروج هوا یا هوارسانی در نقاط مختلف استفاده می شود این کانال ها مخصوص شرکت های صنعتی و نقاط اداری می باشد هواکش اکسیال کانالی یکی از انواع هواکش صنعتی  است که طراحی آن بسیار متنوع است و قدرت بسیار زیادی دارد این هواکش جزو هواکش های محوری می باشد که با اتصال به یک تهویه خروجی، هوا را از سیستم خارج می کند مخروط های استفاده شده در هواکش کانالی بر روی فن محوری قرار می گیرند تا آن را به کانال های بزرگتر یا کوچک تر در هر دو حالت متصل کنند هواکش اکسیال کانالی با چرخش فن در لوله های استوانه ای بدون دریچه جریان هوا با فشار بالا تولید می کند، این لوله ها فاقد دریچه ورودی و خروجی هستند ابعاد و قدرت این هواکش سانتریفیوژ متفاوت است و در مکان های ادرای تا شرکت های صنعتی بزرگ از این هواکش ها استفاده می شود.

از هواکش بین کانالی برای مکان هایی که بین ابتدای کانال تا آخر کانال در محل خروج، فاصله بسیاری وجود داشته باشد و توان دستگاه مکنده در آخر کانال، به دلیل طولانی بودن مسیر مکش کاهش پیدا کند، برای ایجاد مکش مطلوب و پر قدرت از هواکش بین کانالی استفاده می گردد.
نکته مهم در هنگام استفاده از این هواکش ها، میزان دسی بل صدای دستگاه و همین طور مقدار قدرت موتور و همچنین میزان لرزه و ارتعاشات سیستم می باشد.
هواکش بین کانالی می تواند توسط ساپورت بر سطح دیوار و همین طور سقف نصب شود.
بهتر است این نکته را یاد آور شویم که هواکش های کانالی در مکان هایی که مقدار صدای هواکش بایستی کم شود از صداگیر استفاده می کنند.
در اصل می توان گفت که هواکش بین کانالی یکی از انواع کانال های پر کاربرد برای تهویه هوا می باشد. این هواکش ها یکی از هواکش های سانتریفیوژ بوده که هنگامی که به علت محدودیت جا و فضا نتوانیم از دیگر انواع فن های سانتریفیوژ استفاده نماییم، می تواند بین کانال آن ها را نصب نماییم.
فن های بین کانالی هم تحت عنوان مکنده و هم تحت عنوان دمنده مورد استفاده قرار می گیرد. این هواکش ها برای تخلیه هوا و یا هوا رسانی در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و به این دلیل که کارآیی بالایی داشته و فضای کمی را اشغال می کند، بسیار محبوب شده است.
هواکش های بین کانالی بر اساس استانداردهای اروپایی و براساس آخرین تکنولوژی روز جهان ساخته شده و بیشترین راندمان با پایین ترین سطح صدای ممکن را دارد.

موارد استفاده هواکش بین کانالی

_ رستوران ها و هتل ها
_ دستگاه های مکش دود
_ استخرها
_ هودهای صنعتی
_ سرویس بهداشتی و حمام ها
و ...

ویژگی های هواکش بین کانالی

  • هواکش های بین کانالی در هنگام کارکرد کم ترین صدا را ایجاد می کنند.
  • این هواکش ها کیفیت بالایی داشته و از این رو عمر بالایی دارند.
  • هواش های کانالی نصبی آسان و سریع داشته و همین عامل باعث محبوبیت این دستگاه شده است.
  • این هواکش ها فضای کمی را اشغال می کنند.
  • مصرف انرژی این فن ها بسیار پایین می باشد.
  • این فن ها ظرفیت تخلیه بالایی دارد.

چرا استفاده از هواکش های بین کانالی مفید است؟

هر جانداری برای ادامه حیات به هوایی پاک و عاری از هر گونه آلاینده نیاز دارد و به همین دلیل بهتر است در مکان های آلوده از هواکش هایی مناسب استفاده شود.
به عنوان مثال اگر شما گلخانه ای دارید، برای رشد و سلامتی گیاهان باید از هواکشی مناسب استفاده کنید. گیاهان بخار آب تولید کرده که باعث تولید رطوبت می شود و در صورت کنترل نشدن میزان رطوبت، می تواند باعث بروز آفت در گیاهان و یا پوسیدگی آن ها شود. با نصب هواکشی مناسب می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.
همچنین گرمای داخل اتاق نیز می تواند باعث آسیب زدن به رشد و سلامت شود. بنابراین با نصب هواکش در گلخانه ها علاوه بر عوض کردن هوا باعث خنک سازی هوا نیز می گردد.
از هواکش های بین کانالی در مکان های صنعتی و محل هایی که به هوای تازه نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه هوای داخل محل را مکش کرده و هوای تازه را به داخل منتقل می کند و از این طریق به تمیزی هوای داخل کمک می کند.

خرید هواکش بین کانالی

هواکش های بین کانالی در سایزهای مختلف و انواع گوناگون وجود دارد که هر کدام قدرت های مکش مختلفی دارند. بنابراین در هنگام خرید باید هواکشی مناسب با نیاز محل خریداری شود. برای این کار بهتر است پیش از خرید با یک کارشناس  مشورت نمایید. همچنین در هنگام خرید به کیفیت و اصل بودن دستگاه نیز توجه نمایید.

نصب هواکش بین کانالی

هواکش های بین کانالی باید مطابق با استانداردها نصب شوند و در نصب آن تمامی نکات فنی و ایمنی رعایت شود. بنابراین در هنگام نصب بهتر است از یک متخصص کمک گرفته تا بر اساس استانداردهای و مطابق با اصول فنی نصب شده تا کارآیی آن بالا رفته و عمر کارکرد آن افزایش یابد.

قیمت هواکش بین کانالی

قیت های هواکش های بین کانالی متفاوت می باشد و با توجه به نوسانات قیمت همواره هزینه این دستگاه در حال تغییر می باشد. در هنگام خرید این محصول باید از یک متخصص کمک گرفته تا شما را در خریدی بهتر کمک کنند.

هواکش اکسیال کانالی نوعی فن محوری می باشد این فن سانتریفیوژ  به منظور ایجاد اختلاف فشار طراحی شده اند و با استفاده از نیروی الکتریسیته باعث چرخش فن داخلی می شوند هواکش کانالی در آنها تیغه ها چرخش پیدا می کنند این کانال برای خروج هوای دستگاه های با برنامه های کاربردی بسیار مناسب می باشد اکثر این برنامه ها نیاز به جریان بالا در فشار استاتیک پایین دارند هواکش بین کانالی بیشتر برای تهویه هوای فضای عمومی استفاده می شود نوع کار این هواکش به صورتی است که پره های حرکت کننده به صورت مستقیم به حرکت در می آیند. هواکش کانالی برای خنک سازی دستگاه های بزرگ صنعتی یا مناطقی با حجم زیاد استفاده می شود همچنین برای فن کانالی از موتور هایی با پایه های قابل تنظیم استفاده می شود هواکش کانالی جدید در هر موقعی کارایی دارد و به صورت تنظیمی امکان استفاده در تمامی محیط ها را دارا می باشد.

هواکش بین کانالی

هواکش کانالی سانتریفیوژ

هواکش کانالی سانتریفیوژ همان فن های سانتریفیوژ است که به صورتی ساخته شده اند که مقاومت بالایی در مقابل جرقه دارند اماکن استفاده در شفت زیاد برای این هواکش ها وجود دارد در نتیجه می توانند گرما با حجم زیاد را راحت تر خارج کنند قیمت فن بین کانالی با توجه به ابعاد، کیفیت و برند دستگاه متفاوت می باشد گاها قیمت هواکش کانالی سانتریفیوژ تا چند میلیون می رسد عوامل موثر در کارایی هواکش کانالی شکل تیغه ها و تعداد آنها می باشد بدنه این دستگاه از فولاد ضد زنگ با پوشش بسیار مقاوم در مقابل در مواد شیمیایی و جرقه ساخته شده است در برخی موارد امکان افزایش سر و صدا با استفاده از موتور هواکش در داخل ساختمان وجود دارد در نتیجه باید موتور به خارج منتقل شود در بعضی موارد نیاز است که موتور در خارج از هواکش قرار بگیرد تا در معرض هوادهی نباشد و از خاک و گرد و غبار در امان بماند.

نوع عملکرد هواکش کانالی سانتریفیوژ

عملکرد فن کانالی سانتریفیوژ مشابه عملکرد پروانه های هواپیما برای بلند شدن از سطح زمین است بال های هواپیما به صورت آئروفیل ساخته شده است و به همان صورتی که هواپیما به جلو حرکت می کند بال ها هدایت می شوند هوا در بالای بال ها نسبت به هوایی که در زیر بال ها حرکت می کند شدت بیشتری دارد در نتیجه جریان در بالای بال هوا دارای نیروی دینامیکی بیشتری است و پس از مدتی باعث بلند شدن هواپیما از سطح زمین می شود در عملکرد هواکش کانالی هم از یک تیغه پروانی آئروفیل استفاده می شود اما به جای اینکه قصد ما به پرواز در آمدن باشد می خواهیم هوا را با یک مکش قوی از محیط خارج کنیم در نتیجه تیغه های هواکش را در یک محور به چرخش در می آوریم و این موضوع باعث ایجاد جریان هوا می شود در ساخت این فن ها از قانون سوم نیتون استفاده شده است که برای هر عملی واکنشی است که برابر با آن و در خلاف جهت نیرو وارد شده می باشد با کاهش فشار استاتیک به داخل هوا کشیده می شود و سپس با ایجاد یک جریان مثبت فشار قوی در داخل فن از آن خارج خواهد شد.