فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ جزو دسته اصلی از فن های گریز از مرکز می باشد این فن ها را در جهت عمود بر گردش هوا به چرخش در می آورند و هدف اصلی آنها خروج هوا در کوتاه ترین زمان و بیشترین حجم است به عنوان یک قانون کلی حاکم بر فن های سانتریفیوژ استفاده اساسی از آنها در محیط هایی با کانال کشی به سمت بیرون و فشار بالا می باشد. همزمان با حرکت هوا برای خروج از مجموعه مقداری انرژی جنبشی به موازات حرکت ملکول های هوا به کناره ها فن ها می رود در نتیجه فشار استاتیک بالا خواهد رفت و سرعت حرکت کمتر می شود فن سانترفیوژ قابلیت کارکرد طولانی مدت در محیط هایی با هوای بسیار آلوده و ناخالصی های بسیار زیاد را دارد.
اما مهم ترین ویژگی در نحوه کار فن سانتریفیوژ غلبه بر فشار استایک در مسیر های کانال کشی شده و مستقیم است این فن ها بر اساس شکل پروانه های به کار رفته در آنها به چهار دسته تقسیم می شوند که هر کدام از آنها کارایی های مربوط به خود را دارد.

قیمت فن سانتریفیوژ دمنده براساس نوع الکتورموتور به کار رفته در آن مشخص می شود.

هواکش سانتریفیوژ چیست؟

هواکش سانتریفیوژ از پر استفاده ترین نوع  هواکش صنعتی برای تهویه هوا می باشد که در مقایسه با دیگر هواکش ها ارزان تر بوده و به مراتب ساختاری ساده تر دارد. از این هواکش ها در خودروها و در ساختمان ها برای جابجایی گازها استفاده می گردد و در صنایع هم از این هواکش ها برای کنترل آلاینده ها استفاده می شود.
فن سانتریفیوژ بیشتر به صورت دمنده تهیه می شود و برای خروج هوا استفاده می شود.

چهار دسته اساسی از فن سانتریفیوژ استفاده شده شامل موارد زیر می باشد

1- فن بکوارد
2- فن فوروارد
3- ایر فویل
4-فن شعاعی
در این میان فن های بکوارد و فوروارد بیشترین استفاده را در صنعت دارند عملکرد زیاد برای فن شعاعی در نظر گرفته نشده است و تنها در موارد خاص از این نوع پروانه استفاده می شود بیشترین استفاده از فن فوروارد در محیط برای خنک سازی و گردش هوا می باشد و انحنای بالک در این فن در راستای گردش پروانه ها قرار می گیرد اما در این مورد دبی خروج فن سانتریفیوژ به صورت کامل قابل اندازه گیری نمی باشد لذا در مواردی که نیاز به اندازه گیری دقیق دبی خروج هوا است نمی توانیم از فن فوروارد استفاده کنیم.

اما در فن های بکوارد پوشش دهی فن ها در مقابل خورندگی مواد شیمیایی بیشتر می شود همچنین کنترل دبی خروج هوا بیشتر است اما این فن سانتریفویژ برای استفاده در دبی با حجم پایین مناسب نمی باشد همچنین قابلیت جریان مواد با سیال بالا از جمله گرد و غبارهای بزرگ و حتی براده های چوب کوچک را دارد. اما بیشترین بازدهی را در بین فن های سانتریفیوژ در نمونه ایرفویل مشاهده می کنیم از این فن به دلیل عدم تحمل اضافه بار بر الکتروموتور بیشتر در دبی خروج هوا با فشار بالا استفاده می شود این فن ها برای سیستم هایی که دارای مقاومت متغییر هستند به دلیل عدم وجود مناطق واماندگی بر روی منحنی فن های مناسبی هستند همچنین کمترین ایجاد صدا را در فن اکسیال ایرفویل مشاهده می کنیم اما این فن ها مقاومت بالایی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی ندارند و در صورت استفاده در محیط هایی مانند پلایشگاه ها به جای پره های ایرفویل از انواع بکوارد استفاده می شود.

انتخاب فن سانتریفیوژ

اگر به کاتالوگ فن سانتریفیوژ نگاه کنید تفاوت های مهم در نوع فن ها بر اساس قدرت الکتروموتور و نوع پروانه ها مشاهده می شود قیمت فن سانتریفیوژ اکسیال دقیقا به این دو اصل وابسته می باشد فن های قدرتمند مانند فن سانتریفیوژ ایرفویل در فشار7500 پاسکال فعالیت می کند این فن طول عمر بسیار زیادی دارد و قابل استفاده برای مکان هایی است که دور از دسترس هستند مکان هایی مانند نیروگاه ها یا پالایشگاه های نفت و گاز با فشار بالا و در اطراف کوره ها مکان های مناسبی برای استفاده از این فن سانتریفیوژ می باشد مزیت اساسی استفاده از فن بکوارد این است در صورتی که در محیط های استاتیک با فشار بالا قرار بگیرند صرف نظر از مقادیر جریان هوایی خروجی به موتور این دستگاه ها فشار وارد نمی شود در نتیجه امکان استفاده از آنها در محیط هایی با گرد و خاک شدید وجود دارد راندمان مورد نظر برای هر کدام از فن ها بر قیمت فن سانتریفیوژ دمنده موثر می باشد.

فن سانتریفیوژ

پلاگ فن سانتریفیوژ

این فن ها برحسب سفارش برای محیط های ویژه از جمله هواساز کوره ها، خشک کن ها یا اتاقک هایی که نیاز به پخته شدن مواد در گرمای یکنواخت دارند ساخته می شوند نمونه استاندارد های ایمنی در نظر گرفته شده برای این گروه از فن سانتریفیوژ نسبت به نمونه های با عملکرد عادی موجود در بازار بیشتر است.

تفاوت فن سانتریفیوژ دمنده و مکنده

این اصطلاح در واقع تفاوت در نوع به گردش دراوردن هوا در فن ها را نشان می دهد عملا در این حالت میزان فشار هوا وارد شده متفاوت خواهد بود. فن های دمنده و مکنده جزو دسته فن های گریز از مرکز هستند و در فشار های مختلف هوا فعالیت می کنند. فشار استاتیک و استاندارد تراکم هوا برای هر کدام از این فن ها متفاوت می باشد استفاده اصلی از هر دو فن ها در لوازم سرمایشی و گرمایشی می باشد و معمولا چهار اصل را طبق استاندارد های آمریکا برای این دستگاه ها در نظر می گیرند.

اجزای اصلی هواکش سانتریفیوژ

 • حلزونی هواکش
 • پروانه
 • موتور قدرت تولید
 • اجزای فرعی هواکش سانتریفیوژ
 • کوپلینگ ها
 • یاتاقان ها
 • محور انتقال نیرو از موتور به پروانه
 • کانال ورودی و خروجی گاز به هواکش

نحوه عملکرد هواکش های سانتریفیوژ

نحوه کار هواکش سانتریفیوژ به این صورت است که پروانه های فن در هنگام چرخش انرژی جنبشی قرار گرفته در لبه تیغه های پروانه را زیاد کرده و سبب پرتاب هوا به سوی بیرون هواکش می گردد. فشار هوای بیرون رانده شده بعد از وارد شدن به کانال خروجی هواکش به علت مقاومت به وجود آمده به وسیله بدنه هواکش و کانال خروجی زیاد می شود.
ولی این عمل زیاد شدن انرژی جنبشی و بیرون راندن ذرات هوا در لبه پروانه سبب کم شدن فشار در لبه پروانه و به وجود آمدن نوعی خلاء در آن بخش هواکش می گردد که تفاوت فشار آن ناحیه با بخش محوری پروانه، هوا را از بخش محور پروانه به سوی لبه های آن مکش می کند و مجدد سرعت ذرات هوا و انرژی جنبشی زیاد می شود و هوا به بیرون رانده می شود.
این چرخه دائما تکرار شده و سبب به وجود آمدن مکش هوای آلوده و ورود جریان هوای تازه می شود.

نحوه منتقل کردن قدرت در هواکش سانتریفیوژ

انتقال مستقیم

در سیستم انتقال مستقیم، موتور به شکل مستقیم به وسیله میله انتقال قدرت به پروانه وصل می شود. در این نوع سیستم پروانه و موتور هواکش هم محور می باشند.

انتقال از طریق تسمه

در هواکش های سانتریفیوژ به جای میله منتقل کردن قدرت، توسط یک تسمه حرکت چرخشی از موتور به هواکش منتقل می شود.

انواع هواکش سانتریفیوژ

هواکش فوروارد

هواکش های فوروارد شامل یک کانال خروجی وصل شده به هوزینگ است. این کانال خروجی بدین علت نصب می شود که مانع از شتاب زیاد ذرات هوا در خروجی شود. تیغه های پروانه این نوع هواکش ها انحنا رو به جلو دارد. تیغه های هواکش های سانتریفیوژ فوروارد در مقایسه با دیگر هواکش ها تیغه های بیشتری دارد. این تیغه ها صدای بسیار کم تری به نسبت سایر تیغه ها ایجاد می کند.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ فوروارد

 1. این هواکش ها به علت حساسیت زیادی که نسبت به ذرات معلق در هوا دارد، جهت جابجای هوای تمیز به کار برده می شود.
 2. به همین علت از این فن ها در تهویه مطبوع استفاده می شود.
 3. هواکش سانتریفیوژ فوروارد از بین تمامی هواکش ها بازدهی کمتری دارد.
 4. این فن ها صدای کمی تولید می کنند.
 5. هواکش های فوروارد می توانید بار اضافی را بر موتور اعمال کند.
 6. از این هواکش ها در سیستم های گرمایشی نیز استفاده می شود.

هواکش سانتریفیوژ بکوارد

هواکش های سانتریفیوژ بکوارد به شکل یک استوانه هستند. تیغه های پروانه در این فن ها به شکل محدب بوده که انحنای آن ها عکس جهت گردش پروانه است.
از این هواکش ها جهت سرعت های وسیع استفاده می شود. ولی به طور معمول جهت جریان های با فشار بالا و سرعت های متوسط به کار برده می شود. هوا به وسیله یک کانال مخروطی شکل به هواکش بکوارد وارد شده و بعد از بالا رفتن انرژی جنبشی، بدون احتیاج به کانال خروجی و در جهت شعاعی پروانه از هواکش خارج می شود.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ بکوارد

 • هواکش های سانتریفیوژ بکوارد در مقایسه با دیگر هواکش ها بازدهی بیشتری دارند.
 • این هواکش ها از نظر انرژی به صرفه تر هستند.
 • هواکش های سانتریفیوژ بکوارد قیمت مناسب تری دارند.
 • عمده کاربرد این هواکش ها در هواسازها، تهویه و گرمایش می باشد.

هواکش سانتریفیوژ شعاعی

در هواکش های سانتریفیوژ شعاعی تیغه ها به شکل مستقیم و صاف روی حلزونی خود قرار گرفته اند. این هواکش ها نسبت به دیگر هواکش ها حساسیت کمتری نسبت به ذرات گرد و غبار دارند.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ شعاعی

 1. این هواکش ها از صدای زیادی برخوردارند.
 2. از هواکش های سانتریفیوژ برای فشارهای بالا استفاده می شود.
 3. از این هواکش ها در جاروبرقی ها و لوازمی از این قبیل استفاده می شود.

نصب هواکش سانتریفیوژ

نصب هواکش های سانتریفیوژ یک کار تخصصی بوده و در صورتی که تخصصی در این کار ندارید توصیه می شود که نصب این هواکش ها را به یک متخصص بسپارید.

خرید هواکش سانتریفیوژ

هواکش های سانتریفیوژ دارای انواع گوناگون و با قدرت های مختلفی می باشند که هر کدام کارکردی مخصوص به خود را دارند. بنابراین بهتر است پیش از خرید این هواکش ها با یک کارشناس مشورت کنید.

قیمت هواکش سانتریفیوژ

برای این هواکش ها نمی توان قیمت مشخصی را تعیین کرد زیرا هر کدام دارای قابلیت های خاص و ویژگی های مشخصی هستند و پیش از خرید باید ابتدا نوع مصرف شما مشخص شده و سپس قیمت آن برآورد شود.