هواکش سانتریفیوژ یا هواکش گریز از مرکز از متداول ترین نوع هواکش صنعتی به شمار می آید که در مصارف صنعتی و خانگی به کار برده می شود.از این محصول برای جابجایی هوا استفاده می شود.

هواکش سانتریفیوژ چیست؟

هواکش سانتریفیوژ از پر استفاده ترین نوع هواکش های صنعتی، برای تهویه هوا می باشد که در مقایسه با دیگر هواکش ها ارزان تر بوده و به مراتب ساختاری ساده تر دارد. از این هواکش ها در خودروها و در ساختمان ها برای جابجایی گازها استفاده می گردد و در صنایع هم از این هواکش ها برای کنترل آلاینده ها استفاده می شود.

اجزای اصلی هواکش سانتریفیوژ

_ حلزونی هواکش
_ پروانه
_ موتور قدرت تولید
_ اجزای فرعی هواکش سانتریفیوژ
_ کوپلینگ ها
_ یاتاقان ها
_ محور انتقال نیرو از موتور به پروانه
_ کانال ورودی و خروجی گاز به هواکش

نحوه عملکرد هواکش های سانتریفیوژ

نحوه کار هواکش های سانتریفیوژ به این صورت است که پروانه های فن در هنگام چرخش انرژی جنبشی قرار گرفته در لبه تیغه های پروانه را زیاد کرده و سبب پرتاب هوا به سوی بیرون هواکش می گردد. فشار هوای بیرون رانده شده بعد از وارد شدن به کانال خروجی هواکش به علت مقاومت به وجود آمده به وسیله بدنه هواکش و کانال خروجی زیاد می شود.
ولی این عمل زیاد شدن انرژی جنبشی و بیرون راندن ذرات هوا در لبه پروانه سبب کم شدن فشار در لبه پروانه و به وجود آمدن نوعی خلاء در آن بخش هواکش می گردد که تفاوت فشار آن ناحیه با بخش محوری پروانه، هوا را از بخش محور پروانه به سوی لبه های آن مکش می کند و مجدد سرعت ذرات هوا و انرژی جنبشی زیاد می شود و هوا به بیرون رانده می شود.
این چرخه دائما تکرار شده و سبب به وجود آمدن مکش هوای آلوده و ورود جریان هوای تازه می شود.

نحوه منتقل کردن قدرت در هواکش سانتریفیوژ

_ انتقال مستقیم

در سیستم انتقال مستقیم، موتور به شکل مستقیم به وسیله میله انتقال قدرت به پروانه وصل می شود. در این نوع سیستم پروانه و موتور هواکش هم محور می باشند.

_ انتقال از طریق تسمه

در هواکش های سانتریفیوژ به جای میله منتقل کردن قدرت، توسط یک تسمه حرکت چرخشی از موتور به هواکش منتقل می شود.

انواع هواکش سانتریفیوژ

_هواکش سانتریفیوژ فوروارد ( با پروانه خم به جلو)
_هواکش سانتریفیوژ بکوارد ( با پروانه خم به عقب)
_هواکش های شعاعی
_هواکش فوروارد

هواکش های فوروارد شامل یک کانال خروجی وصل شده به هوزینگ است. این کانال خروجی بدین علت نصب می شود که مانع از شتاب زیاد ذرات هوا در خروجی شود. تیغه های پروانه این نوع هواکش ها انحنا رو به جلو دارد. تیغه های هواکش های سانتریفیوژ فوروارد در مقایسه با دیگر هواکش ها تیغه های بیشتری دارد. این تیغه ها صدای بسیار کم تری به نسبت سایر تیغه ها ایجاد می کند.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ فوروارد

_ این هواکش ها به علت حساسیت زیادی که نسبت به ذرات معلق در هوا دارد، جهت جابجای هوای تمیز به کار برده می شود.
_ به همین علت از این فن ها در تهویه مطبوع استفاده می شود.
_ هواکش سانتریفیوژ فوروارد از بین تمامی هواکش ها بازدهی کمتری دارد.
_ این فن ها صدای کمی تولید می کنند.
_ هواکش های فوروارد می توانید بار اضافی را بر موتور اعمال کند.
_ از این هواکش ها در سیستم های گرمایشی نیز استفاده می شود.
_ هواکش سانتریفیوژ بکوارد
_ هواکش های سانتریفیوژ بکوارد به شکل یک استوانه هستند. تیغه های پروانه در این فن ها به شکل محدب بوده که انحنای آن ها عکس جهت گردش پروانه است. 
_ از این هواکش ها جهت سرعت های وسیع استفاده می شود. ولی به طور معمول جهت جریان های با فشار بالا و سرعت های متوسط به کار برده می شود. هوا به وسیله یک کانال مخروطی شکل به هواکش بکوارد وارد شده و بعد از بالا رفتن انرژی جنبشی، بدون احتیاج به کانال خروجی و در جهت شعاعی پروانه از هواکش خارج می شود.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ بکوارد

_ هواکش های سانتریفیوژ بکوارد در مقایسه با دیگر هواکش ها بازدهی بیشتری دارند.
_ این هواکش ها از نظر انرژی به صرفه تر هستند.
_ هواکش های سانتریفیوژ بکوارد قیمت مناسب تری دارند.
_ عمده کاربرد این هواکش ها در هواسازها، تهویه و گرمایش می باشد.

هواکش سانتریفیوژ شعاعی

در هواکش های سانتریفیوژ شعاعی تیغه ها به شکل مستقیم و صاف روی حلزونی خود قرار گرفته اند. این هواکش ها نسبت به دیگر هواکش ها حساسیت کمتری نسبت به ذرات گرد و غبار دارند.

معایب و مزایای هواکش سانتریفیوژ شعاعی

_ این هواکش ها از صدای زیادی برخوردارند.
_ از هواکش های سانتریفیوژ برای فشارهای بالا استفاده می شود.
_ از این هواکش ها در جاروبرقی ها و لوازمی از این قبیل استفاده می شود.

نصب هواکش سانتریفیوژ

نصب هواکش های سانتریفیوژ یک کار تخصصی بوده و در صورتی که تخصصی در این کار ندارید توصیه می شود که نصب این هواکش ها را به یک متخصص بسپارید.

خرید هواکش سانتریفیوژ

هواکش های سانتریفیوژ دارای انواع گوناگون و با قدرت های مختلفی می باشند که هر کدام کارکردی مخصوص به خود را دارند. بنابراین بهتر است پیش از خرید این هواکش ها با یک کارشناس مشورت کنید.

قیمت هواکش سانتریفیوژ

برای این هواکش ها نمی توان قیمت مشخصی را تعیین کرد زیرا هر کدام دارای قابلیت های خاص و ویژگی های مشخصی هستند و پیش از خرید باید ابتدا نوع مصرف شما مشخص شده و سپس قیمت آن برآورد شود.