وظیفه هر هواکشی جابجایی هوا و گاز های موجود است. باید این نکته را در نظر داشت که هواکش ها جریان ورودی هوا را با نبضی ثابت جا به جا می کنند. هواکش سانتریفیوژ که مرسوم ترین هواکش در صنعت تهویه است، از سایر موارد مشابه ارزان‌تر بوده و ساختار سازه ای ساده‌ تری نیز دارد. از هواکش سانتریفیوژ به منظور تخلیه و تعویض گاز در ساختمان‌ها و خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرد، در صنعت نیز این مدل هواکش برای کنترل آلاینده ها و تصفیه هوا به کار گرفته می شود.

هواکش سانتریفیوژ

ساختار هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ از حلزونی، پروانه و موتور الکتریکی تشکیل شده است. اندازه، و نحوه قرار گیری این اجزاء در کنار یکدیگر، گونه های متفاوتی از هواکش سانتریفیوژ را پدید می آورد. نیروی حرکت هواکش سانتریفیوژ، از طریق موتور الکتریکی تأمین می‌شود و این موتور جریان الکتریکی برق را به نیروی مکانیکی بدل می کند. مدل های متفاوتی از چرخش پروانه را می‌توان در هواکش سانتریفیوژ ایجاد نمود.

پرکاربردترین هواکش سانتریفیوژ

  1. هواکش سانتریفیوژ حلزونی یک‌ طرفه مدلی است که بیشتر از سایر انواع این محصول به کار گرفته شده است، و در اماکنی که به جریان هوای پاک احتیاج دارند؛ همچون بیمارستان، کارگاه، سازمان های اداری، مسجد، مرکز خرید و اماکنی از این دست برای تصفیه و به جریان انداختن هوا مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل هواکش سانتریفیوژ؛ یعنی مدل حلزونی آن هوا به صورت یک‌طرفه مکیده می‌شود و از فلنچ به بیرون فرستاده می شود. فن مورد استفاده در این هواکش وابسته به کاربرد آن است و فن بکوارد یا فوروارد در آن استفاده می شود. این مدل هواکش؛ تا ۲۰۰ هزار متر مکعب بر ساعت ظرفیت تصویه و تخلیه هوا دارد. که البته همه ی این‌ها بسته به کاربرد مورد نظر قابل تغییر است.

هواکش سانتریفیوژ و شرحی بر چند نکته درباره آن

معمولاً هواکش سانتریفیوژ بر مبنای مدل و شرایط ورود و خروج هوا، نحوه اتصال و قرار گیری موتور الکتریکی و موارد از این دست شناخته می‌شود و بر اساس همین شناخت برای کاربرد صنعتی به عنوان هواکش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که اگر چه ویژگی‌های شناختی و نحوه کار هواکش سانتریفیوژ از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما از نحوه چیدمان و همکاری اجزای سازنده این هواکش پیش از این به معرفی آن‌ ها پرداختیم، نیز نباید غافل شد؛ چرا راندمان و ضریب بهره وری هواکش سانتریفیوژ رابطه ی مستقیمی با نحوه ی چینش و همکاری اجزای سازنده آن با یکدیگر دارد.

کدام هواکش سانتریفیوژ برای کاربرد ما مناسب‌تر است؟

با نظر به مطالب گفته شده در این مقاله؛ هواکشی که بر می گزینید باید طوری باشد که توان فراهم کردن  جریان هوای ناب را داشته باشد و در کنار آن نیروی ورودی کمتری مصرف کند و شرایط ضروری برای بهره وری هواکش سانتریفیوژ را فراهم نماید. در صنعت تهویه، هواکش سانتریفیوژ، پر کاربردترین از میان انواع هواکش است. هواکش سانتریفیوژ یک‌ طرفه همانطور که از نام آن هویداست، جریان هوا را به صورت یک سویه و در مسیر دلخواه خارج می کند.

ضرورت وجود جریان هوای پاک در محیط صنعتی یا سایر محیط هایی که احتمال پر شدن فضای شان توسط رطوبت، گاز و گرد غبار، راحیه های نامطبوع و مسموم کننده و اقسام دیگر این گاز ها وجود دارد؛ امری بدیهی به نظر می رسد. که البته بهترین راه و کم هزینه ترین را برای ورود جریان هوای پاک و خالص به این محیط ها و تخلیه ی آلاینده از آن؛ هواکش سانتریفیوژ است. که البته کاربرد زیادی در صنعت و حتی ساختمان‌های مسکونی یافته است. در جاهایی مانند طبقات بسیار پایین، و زیر زمینی حقیقتاً جریان هوا به دلیل رکود منجر به فشار به قفسه سینه و کاهش عمل‌کرد و راندمان افراد حاضر در آن محیط می شود؛ لذا بهترین راه برای تعویض جریان هوای چنین محیطی هواکش است؛ حال که پر کاربردترین نوع هواکش نیز، هواکش سانتریفیوژ است، توصیه می‌گردد از این مدل هواکش که خود متشمل بر انواع مختلفی است، استفاده نمایید. مدل های مختلف هواکش سانترفیوژ با چینش های متفاوت اجزا و نحوه عمل‌کرد اجزا از یکدیگر متمایز می گردند. امید است با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی برای خرید هواکش صنعتی مورد نیاز خود را کسب کرده باشید.