هواکش سقفی

هواکش سقفی دسته عمومی از هواکش های خانگی و صنعتی محسوب می شوند ومعمولا طیف وسیعی از هواکش های دمنده را شامل می شود این هواکش ها جزو قدیمی ترین نوع هواکش های استفاده شده در محیط های بزرگی مانند سوله ها و محیط های خانگی هستند فن های سقفی جزو دسته ای از این هواکش سانتریفیوژ محسوب می شوند بسیاری از فن های آشپزخانه ها معمولا از انواع قدیمی هواکش سقفی هستند قیمت هواکش سقفی بسته یه قدرت خروج هوا در هر ساعت و دبی خروج مشخص می شود.

هواکش سقفی معمولا در سقف ساختمان ها به کار می رود. این هواکش ها به شکل کانال کشی بوده و در فشارهای بالا قابل نصب است. هواکش سقفی جزء پرفروش ترین هواکش ها در زمینه تهویه هوا بوده و طرفداران زیادی در بازار دارد. جابجایی هوا و کنترل دما از کاربردهای هواکش سقفی است. پره های این هوکش ها به سرعت چرخیده و باعث انتقال هوای آلوده به بیرون و جایگزینی آن با هوای سالم می شود. این هواکش ها مقاومت بالایی داشته و همین امر سبب افزایش عمر این دستگاه ها شده است.


هواکش سقفی از اجزای گوناگونی تشکیل شده و باعث ثابت نگه داشتن هوای محیط می شود. این هواکش ها قدرت بالایی داشته و هوای آلوده را با قدرت مکش می کند. 
این هواکش ها پروانه ای داشته که به وسیله یک موتور الکتریکی هدایت می گردد. هوا به وسیله چرخش این پروانه ها به گردش در آمده و هوای بیرون را جایگزین هوای داخلی می کنند. 

این هواکش ها مخصوص اتصال به سقف است که باید با توجه به آیین نامه استاندارد جهانی از نوع بکوارد یا فوروارد می باشد و معمولا مهم ترین اصل به کار بردن آنها بدون صدا یا آور لود است انتقال قدرت در  هواکش کانالی به دو صورت تسمه ای یا مستقیم انجام می شود جنس پره ها در هواکش و کلاهک آن سبک است و از لایه فلز آلومینیوم نازک ساخته می شود همچنین این دستگاه باید دارای موتور گلوانیزه قوی باشد تا بتواند در مدت زمان طولانی قرار گیری در محیط های مرطوب فعالیت کند. هواکش سقفی نسبت به سایر هواکش صنعتی دارای محاسن مخصوص است هر چند که کارایی آن در مدت زمان کوتاه تر از سایر نمونه های هواکش ها مانند هواکش کانالی کمتر است.

 امکان خروج حجم وسیع هوا با استفاده از این هواکش در هر ساعت کمتر می شود.

مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و زنگ زدگی با استفاده از فلز آلومینیوم در پره ها و موتور گلوانیزه این دستگاه بسیار زیاد است.

این هواکش ها  به دلیل خاصیت مقاومت بالا در مقابل رطوبت بیشتر در سرویس های بهداشتی و دستشویی استفاده می شوند.

همچنین امکان ساخت نمونه های بدون صدا و لرزه در هواکش سقفی بیشتر است در نتیجه می توانند از آنها در محیط های ادارای و منازل استفاده کنید.

راحتی در نصب و سهولت حمل ویژگی بعدی هواکش سقفی می باشد. همچنین قیمت هواکش سقفی نسبت به سایر نمونه های موجود در بازار معقول تر است.

کیفیت و کارایی هواکش سقفی

هواکش سقفی مانند هواکش های یوتیلیتی بسیار پرکاربرد است این هواکش ها در دبی و فشار بالا نسبت به هواکش های یوتیلیتی کارایی کمتری دارد و بیشتر از آنها در دبی های زیر 5000 متر مکعب در ساعت و فشار کمتر از 125 پاسکال استفاده می شود استفاده از هواکش سانتریفویوژ سقفی بیشتر برای محیط های عمومی و تنها برای خروج هوا توصیه می شود این هواکش ها نمی توانند عملکرد پاک کنندگی و تهویه هوا را در محیط های صنعتی پر گرد و غبار انجام دهد. اما در مقابل گرد و غبار و رطوبت می توانند تا سال ها مقاومت کند.
در صورت وجود فشار استاتیک هواکش سقفی نسبت به نمونه یوتیلیتی کاربرد بیشتری دارد این هواکش ها از نظر کارایی تنها می تواند به عنوان اگزاست فن ها استفاده شود همچنین امکان استفاده از نمونه هواکش سقفی صنعتی در محیط های انفجاری یا نفت و گاز وجود دارد پره های به کار رفته در این نمونه از هواکش ها به صورت بکوارد و فوروارد ساخته می شوند.

مشخصات فنی هواکش سقفی

نوع پره ها هواکش سقفی

هواکش سقفی به دو صورت بکوارد و فوروارد تهیه می شود این نوع هواکش ها با توجه به نوع پره ی آنها نام گذاری می شوند هواکش در سایز های مختلف از قطر 200 تا 1000میلیمتر دارای بالانس می باشد و به صورت کاملا دینامیکی و استاتکی فعالیت می کند هواکش سقفی فوروارد عملکرد مشابه به بکوارد دارد فقط شکل پره های به صورت معکوس طراحی شده است هواکش فوروارد معمولا به عنوان هواکش سقفی دمنده استفاده می شود.  

الکتروموتور هواکش سقفی

الکتروموتور های به کار رفته در هواکش سقفی تولیدی شرکت های مختلف هستند و کارایی آنها در دستگاه مشابه به یکدیگر است معمولا الکتروموتور هواکش سقفی از نوع F  می باشد و کلاس حفاظتی در نظر گرفته شده برای آنها IF54 یا IF55 است در برخی موارد به درخواست مشتری ها در هواکش سقفی خانگی یا صنعتی می توان از الکتروموتورهای معتبر اروپایی استفاده کرد هواکش سقفی سوله باید قدرت الکتروموتور بیشتری برای خروج هوا داشته باشد و دبی خروج آن بالاتر باشد.

هواکش سقفی

هواکش سقفی بی صدا

در ابتدای تولید هواکش های سقفی به دلیل استفاده از ورقه های آلومینیوم ضایعاتی تولید صدا یکی از مهم ترین معایب این دستگاه ها بود اما پس از مدتی تولید هواکش سقفی بی صدا به یکی از اهداف مهم در ادامه تولید این هواکش ها تبدیل شد هواکش سقفی بادی که در محیط های ادارای استفاده می شود عملا باید کاملا بی صدا باشد کیفیت ورقه های استفاده شده در این هواکش ها نسبت به نمونه های اولیه بالاتر است.

هواکش سقفی رادیال

این هواکش برای محیط های صنعتی طراحی شده است و معمولا نسبت به سایر نمونه های هواکش سقفی قدرت بیشتری در خروج هوا دارد IP حفاظتی استفاده شده برای این نوع هواکش ها معمولا IP55 می باشد و قابلیت استفاده در محیط های بزرگ را دارا می باشد از این هواکش سقفی می توانید در محیط های مانند استخر ها یا گلخانه های بزرگ به عنوان فن دمنده استفاده کنید هواکش سقفی سانتریفیوژ در 6 سایز مختلف تهیه شده است که هر کدام برای محیط های خاصی کاربرد دارند.

کاربردهای هواکش سقفی

_ هواکش سقفی کاربردهای بالایی داشته که عبارت است از:
_ استفاده از هواکش های سقفی برای محیط هایی که آب و هوای غبار آلود دارد، ضروری می باشد. این هواکش ها با توجه به قرارگیری آن در قسمت بالایی ساختمان تاثیر بیشتری در تمیزی هوا دارد.
_ هواکش های سقفی کاربردهای بالایی داشته و در سایزهای گوناگون موجود است.
_ هواکش های سقفی این قابلیت را دارد که سرعت موتور آن را تغییر بدهید و این قابلیت باعث می شود که در مواقعی که آلودگی هوا کم است دور موتور را کاهش داده و در مواقعی که میزان آلودگی بالاست دور موتور را افزایش داد.
_ جنس بدنه این هواکش ها از ورق های گالوانیزه می باشد.
_ جنس پروانه های این فن از استیل ضد زنگ بوده و باعث افزایش عمر این هواکش ها می شود.
_ اکثر هواکش های سقفی دارای سیستم پیشرفته ای بوده که در صورت گرمای بیش از اندازه به صورت اتوماتیک روشن شده و باعث خنک شدن محیط می گردد.

نصب و اجرای هواکش سقفی

هواکش های سقفی نصبی آسان و سریع داشته و به راحتی می توان آن را نصب کرد. این هواکش ها بهتر است که به وسیله یک متخصص نصب شده تا باعث افزایش عمر کارکرد آن شود.

قیمت هواکش سقفی

هواکش های سقفی در انواع مختلفی موجود بوده و هر کدام دارای قدرت مکش متفاوتی می باشد. بنابراین هزینه هواکش های سقفی با توجه به قدرت مکش آن متغیر است.

خرید هواکش سقفی

هواکش های سقفی انواع مختلفی داشته و هر کدام دارای قدرت مکش مختلفی است. در نتیجه پیش از خرید این هواکش ها ابتدا باید محیط کاری خود را در نظر گرفته و با توجه به متراژ و میزان آلودگی موجود در هوا، هواکشی مناسب را خریداری نمایید.