هواکش کانالی

هواکش کانالی به طور معمول در سایزهای گوناگون و مصارف مختلف برای هوا رسانی و یا تخلیه هوا در نقاط گوناگون به کار برده می شود. بدنه این دستگاه مطابق با درخواست مشتری می تواند از فولاد ضد سایش، فولاد گالوانیزه، فولاد نسوز،‌ فولاد با مقاومت بالا و استنلس استیل تولید شود که به طور کامل به وسیله جوشکاری با نورد و با قوس الکتریکی و جوشکاری بدون درز ساخته می شود. ظرفیت تخلیه هوا و یا هوا دهی در این نوع هواکش ها تا ۵۵۰۰۰ متر مکعب بر ساعت و دارای فشار تا ۴۰۰ پاسکال می باشد. این نوع هواکش ها از نظر نوع پروانه بسیار متنوع می باشند که می توان به ورق آلومینیوم، ورق گالوانیزه، آلومینیوم ریخته گری شده دایکاست، ورق فولادی صنعتی و پلی امید الیاف دار اشاره کرد.
فن بین کانالی جهت نصب بین کانال ها و در محیط هایی استفاده می شود که به علت فضای کم امکان استفاده از هواکش های با ابعاد بالا را ندارد. این فن ها در رستوران ها، هتل ها، برج های تجاری و اداری و سایر مکان های مشابه تعبیه می شود. این فن را می توان به عنوان دمنده و مکنده به کار برد.

هواکش کانالی نوعی از هواکش های آکسیال است برای تهویه با استفاده از اتصال به کانال در ساختمان های تجاری و اداری، کارگاه های صنعتی و کارخانجات و ... به کار برده می شود. این هواکش ها در ابعاد گوناگون و در مصارف مختلف برای تخلیه و هوا رسانی در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بدنه هواکش های صنعتی از جنس های مختلفی می تواند ساخته شود که با توجه به نیاز مشتری تعیین می شود.


هواکش های کانالی برای جابجایی در مراکز صنعتی استفاده می شود. این هواکش ها در لوله های استوانه ای شکل بدون دریچه های ورودی و خروجی باعث عوض شدن هوا می شود و همچنین حرکت این هواکش ها به صورت مستقیم می باشد. در مکان هایی که هوا بسیار گرم است می توان از این هواکش به عنوان خنک کننده استفاده نمود.
در مواردی که به جریان بالا نیاز باشد و می بایست که فشار استاتیک کم باشد یکی از بهترین گزینه ها برای هواکش، هواکش های کانالی می باشد. هواکش های کانالی انعطاف بالایی داشته و در هر شرایط آب و هوایی ای می تواند به کار خود ادامه دهد.
هواکش های کانالی از سری هواکش های صنعتی بوده که دارای قدرتی زیاد و کارکردهای متفاوتی می باشد. 

هواکش کانالی آکسیال

هواکش کانالی نوع دیگری از هواکش های آکسیال است. این نوع هواکش ها برای تهویه به وسیله اتصال به کانال در صنایع نفت و گاز، ساختمان های تجاری و اداری،‌ کارگاه های صنعتی، کارخانه ها و ... به کار می رود. این هواکش ها در ابتدا و انتهای کانال تهویه و به صورت اینلاین قابل نصب هستند. این نوع هواکش کانالی قادر به تامین افت فشار در مسافت های طولانی و شامل انشعابات متعدد را نداشته و پیشنهاد می شود از هواکش های سانتریفوژ جهت تهویه مناسب استفاده شود.
این هواکش ها کانالی نیز تحت عنوان دمنده و هم تحت عنوان مکنده به کار می روند. علاوه بر این موارد، هواکش کانالی آکسیال برای محیط های انفجاری، محیط های دارای رطوبت و حرارت بالا یا شرایط ویژه فنی و ساختاری نیز استفاده می شود. پروانه های تعبیه شده در این نوع هواکش ها از نوع مولتی فن، زیمنسی، ایندولا، مولتی وینگ و از جنس پی وی سی، آلیمینیوم ریخته گری شده و پلی آمید می باشد.
هواکش کانالی آکسیال از دسته کالاهای صنعتی می باشد. این نوع هواکش ها چهار پر بوده و قاب این دستگاه به دو شکل قوطی و یا استوانه موجود است.
طراحی به کار رفته در هواکش کانالی آکسیال به قدری خاص و منحصر به فرد بوده که با هر محیطی هم خوانی دارد.

مشخصات فنی هواکش کانالی آکسیال

پروانه این هواکش ها در چهار مدل متفاوت و در سایزهای گوناگون از قطر ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر و شامل بالانس کامل استاتیکی و دینامیکی می باشد.
این هواکش ها دارای فشار استاتیک بین ۵ تا ۲۵۰ پاسکال با در نظر گرفتن اندازه هواکش می باشد.
جنس ورق های استفاده شده در این نوع هواکش ها از ورق گالوانیزه، ورق فولادی، ورق مقاوم در برابر خوردگی و سایش و ورق استنلس استیل است.
الکتروموتورهای تعبیه شده در این هواکش ها از برند معتبر موتوژن تبریز بوده که بسیار معتبر و خوش نام می باشد.
هواکش کانالی آکسیال دارای کلاس حفاظتی IP 54 و کلاس حرارتی F و از نوع صنعتی می باشد.
سیستم انتقال قدرت این نوع هواکش ها به دو شکل اتصال تسمه پولی و اتصال مستقیم بوده که با توجه به درخواست مشتری قابل تعیین می باشد.
این هواکش ها دارای لایه رنگ مقاوم در برابر تغییر جوی هوا بوده و مانع از پوسیدگی و زنگ زدگی می شود.
ابعاد این هواکش ها بسیار کوچک بوده و برای مکان های دارای فضای محدود بسیار مناسب می باشد.

ویژگی هواکش کانالی

هواکش های کانالی برای تهویه کردن و خنک کردن هوا به کار برده می شود.
پروانه های این هواکش ها به صورت مستقیم حرکت می کند.
هواکش های کانالی بر پایه موتور قابل تنظیم می باشد.
هواکش های کانالی در انواع شرایط آب و هوایی می تواند کار کند.
این هواکش ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر جرقه مقاوم باشند.
نصب و راه اندازی این هواکش ها بسیار آسان بوده و به زمان کمی نیاز دارد.
قیمت هواکش های کانالی در مقایسه با قابلیت ها و کارکرد آن بسیار مناسب می باشد.
این هواکش ها هوای حکم مکنده و دمنده را دارد.

نحوه کار هواکش کانالی

هواکش های کانالی تقریبا شبیه به موتور هواپیمای در حال بلند شدن کار می کند. در اصل هنگامی که هواپیما به سمت جلو حرکت می کند، جریان هوا در بخش بالا و پایین بال های آن جا به جا می گردد.
تیغه های هواکش کانالی نیز شیه به تیغه های هواپیما بوده و به جای به پرواز درآمدن تیغه ها، این تیغه ها در محوری پایدار می چرخد و همین باعث جریان پیدا کردن باعث گردش هوا می شود.

خرید و نصب هواکش کانالی

هوای سالم تاثیر زیادی در زندگی و سلامت افراد دارد، بنابراین وجود هواکش جزو الزامات بوده و اهمیت زیادی دارد. از این رو باید در هنگام تهویه بسیار دقت نمود.
خرید و نصب هواکش های کانالی اهمیت زیادی دارد و باید هواکش ها را از مراکز معتبر خریداری نمایید. علاوه بر آن باید به نصب آن نیز بسیار توجه نموده و تمامی نکات فنی در آن رعایت شود.
موقعیت نصب این هواکش ها تاثیر بسیاری در نحوه عملکرد آن ها دارد. بنابراین این هواکش ها باید در موقعیتی مناسب نصب شود که این کار نیاز به علم و محاسبات علمی دارد و باید از یک کارشناس کمک گرفته شود.

نحوه کارکرد هواکش کانالی

هواکش های کانالی مانند بال های هواپیمای در حال بلند شدن از زمین کار می کند. بال های هواپیما به شکل آنروفویل بوده که همان جور که رو به جلو حرکت می کند، باعث هدایت هوا در بالا و پایین بال می گردد. در کارکرد این هواکش ها نیز از یک تیغه پروانه ای که نظیر آنروفویل است، استفاده می نماییم. اما به جای پرواز، تیغه های هواکش در یک محور شروع به چرخش کرده و این چرخش باعث به جریان درآمدن هوا می شود.

قیمت هواکش کانالی

هواکش های کانالی در انواع مختلفی در بازار موجود می باشد. بنابراین نمی توان برای آن ها قیمت ثابتی را در نظر گرفته و عواملی همچون نوع هواکش کانالی، قدرت مکش هواکش، کیفیت آن، شرکت سازنده و ... بر روی قیمت هواکش کانالی تاثیر گذار می باشد.