هواکش صنعتی از ابزارهای لازم در محیط های صنعتی می باشند که دارای انواع مختلفی هستند. از این هواکش ها در محیط های صنعتیو برای خروج هوای آلوده و آلاینده های فضا و جایگزین کردن آن ها با هوای سالم و تازه استفاده می شود. هواکش ها علاوه بر این که هوای سالم را برای فضا به ارمغان می آورد، باعث خنک شدن هوا نیز شده و از آن نیز می توانید به عنوان خنک کننده نیز استفاده کنید.

هواکش چیست؟

<mar>هواکش ها از ابزارهایی است که در منازل و یا محیط هایی که دارای هوای آلوده هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش ها هوای نامطبوع را از محیط خارج کرده و آن را با هوای سالم جایگزین می کنند.

هواکش صنعتی بزرگ

برای جابجایی هواهای سنگین و در محیط های بزرگ باید از هواکش های صنعتی بزرگ استفاده کرد تا این توانایی را داشته باشد که تمامی ذرات معلق و آلاینده ها را از محیط خارج سازند. این هواکش ها در هنگام کار کردن با سر و صدا همراه است.

هواکش صنعتی کوچک

هواکش های صنعتی کوچک برای مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای آلاینده های سبکی هستند. این هواکش ها سبک تر بود و دارای هزینه پایین تری نیز می باشند. هواکش های صنعتی کوچک کم صدا بوده و مقاومت بالایی در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی دارد.

خرید هواکش صنعتی

در صورتی که اطلاعات دقیقی از هواکش های صنعتی ندارید، توصیه می شود که عجله نکنید و پیش از خرید این محصول با یک متخصص مشورت کنید تا خرید درستی داشته باشید. بعد از این که قدرت و نوع هواکش تعیین شد می توانید مطابق با سلیقه خود آن را خریداری کنید.

مزایای استفاده از هواکش صنعتی

تامین مداوم هوای تازه به روش وارد کردن هوای تازه از بیرون و به وسیله هواکش های صنعتی انجام می شود.
با استفاده از این هواکش ها می توانید سطح دمای حاکم بر فضا را در حد معینی حفظ کرد.
هواکش های صنعتی می توانند احتمال ایجاد آتش سوزی و انفجار را کاهش دهند.
ذرات معلق در هوا و آلودگی ها با استفاده از هواکش های صنعتی از بین خواهند رفت.

قیمت هواکش صنعتی

هواکش ها مطابق با پارامترهای گوناگونی تغییر می کند. هر هواکش یا فن مطابق با سایز از استانداردهای خاصی پیروی می نماید. برخی مواقع با توجه به کارایی فن و درخواست مشتری می توان این استانداردها را ارتقا داد. از جمله این پارامترها می توان به ضخامت ورق، نوع الکتروموتور، ظاهر فن، نوع پوشش، جنس ورق و ... اشاره کرد.

موتور هواکش صنعتی

در حالت عالی یک هواکش صنعتی از یاتاقان، سیم پیچ و قطعات دیگری تشکیل شده که داخل قاب موتور قرار داده شده است. می تواند این فریم هم از قطعات داخلی محافظت فیزیکی نماید و هم با جذب گرمای ایجاد شده در سیم پیچ، تاحدی کار خنک سازی را انجام دهد، به همین علت انتخاب بدنه ای مناسب موتور هواکش موقع خرید بسیار مهم می باشد.

هواکش صنعتی سه فاز

هنگامی که موتور هواکش صنعتی سه فاز باشد، چرخ دنده ها با گشتاور پایین تری کار می نماید و لرزه های اختلال پایین تری به وجود می آورد و باعث بهره وری بهتری در مصرف انرژی خواهد شد.

هواکش صنعتی دمنده

اگرچه مکنده و یا دمنده بودن هواکش های صنعتی در اکثر موارد به یک اندازه مفید می باشند ولی در بیشتر موارد صرفا یک هواکش دمنده است که مشکلات ایجاد شده را حل می نماید. مثلا جهت کم کردن میزان رطوبت در یک فضا بهتر است با مکش و خروج هوا به این هدف برسیم. هواکش های صنعتی کاربرد وسیع تری دارد. با استفاده از هواکش صنعتی می توانید به توزیع هوا، خنک سازی، زیاد کردن میزان اکسیژن و هوا، خشک نمودن و دیگر اهداف برسید.

هواکش صنعتی مکنده

در محیطی که احتیاج به خروج رطوبت، هوا، گرما و یا آلودگی باشد باید از هواکش صنعتی مکنده استفاده استفاده کرد. محیط هایی نظیر تولید اغذیه، کوره، معدن، حمام و ... به هواکش مکنده نیاز دارد. اگر چه این امکان وجود دارد که در کنار آن از تجهیزات تهویه دیگر نیز استفاده شود تا مشکلات دیگر آن محیط هم حل گردد. به عنوان مثال امکان دارد در یک کارگاه رنگرزی در یک گوشه هواکش قرار داده شود و در چند ناحیه دیگر مقداری هواکش در حالت دمنده.

هواکش صنعتی فشار بالا

معمولا از هواکش های فشار بالا در کاربردهای صنعتی و همچنین خانگی استفاده می کنند. اصلی ترین ویژگی هواکش های صنعتی فشار بالا این است که قادر می باشد فشار بالایی ایجاد نماید ولی به جای آن دبی حجمی ای که جابجا می نماید کم است.
در اصل این هواکش ها هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که به دنبال انتقال هوا در دبی کم و فشار بالا باشیم. این هواکش ها می توانند حجم زیادی از هوا را جا به جا نماید.

کاربرد هواکش صنعتی

تولید هوای متراکم
تقویت کننده فشار جهت مشعل روغن
استخراج محلی
جهت خشک کردن آب
ایجاد فشار بیش از اندازه در مناطق قرنطینه
تصفیه فاضلاب
انتقال و جا به جایی گاز در لوله های بزرگ
دستگاه تولید آب
خشک کردن هوا به شکل فله ای
انتقال مواد
تامین فشار سیستم
تامین هوای محفظه احتراق
دمنده های استخراج محلی